Rubrika Farník 1/2007

BULA PAPEŽE PIA VI.

Jmenování Matyáše Františka hraběte Chorinského prvním biskupem brněnské diecéze

Pius, biskup služebník služebníků Božích, ctihodnému bratru arcibiskupovi olomouckému pozdrav a apoštolské požehnání.

Přispívá to k dovršení Tvé spásy a cti, jestliže provázíš svou přízní a vhodnou ochranou, se zřetelem na Boží milost, církevní osoby, zejména nositele biskupské hodnosti.

Dnes jsme totiž vyvázali po poradě s Našimi bratry kardinály svaté církve římské a na základě plné apoštolské moci ctihodného bratra Matyáše Františka, hraběte Chorinského, donedávna biskupa samařského, který byl vyvolen za biskupa brněnského, z pouta, jimž byl jako představený vázán k diecézi samařské, která se nachází na území nevěřících. Po obdobné poradě jsme ho apoštolskou mocí přeložili na biskupský stolec do diecéze brněnské, kterou jsme nedávno zřídili a která od svého založení postrádala útěchu pastýře. Dáváme jí ho do čela jako biskupa a pastýře a plně mu svěřujeme péči, řízení a správu této brněnské diecéze ve všech věcech časných a duchovních, jak je podrobněji uvedeno v našem zvláštním listě.

Aby tedy týž biskup Matyáš František mohl snáze pečovat o jemu svěřenou brněnskou diecézi, prosíme Tě, bratře, ať je mu známo, že mu bude nápomocna Tvá přízeň. Vybízíme Tě a naléhavě Ti ukládáme apoštolským přípisem, když máš biskupa Matyáše Františka se shora uvedenou brněnskou diecézi jako svého sufragána, abys z úcty k Nám a Apoštolskému stolci tak doprovázel Tobě velkou náklonností svěřené svou dobrotivou přízní a pomoci při rozšiřování a zachovávání

jejich práv, aby biskup Matyáš František mohl s pomocí Tvé diecéze milostiplně a s větším užitkem tuto svěřenou brněnskou diecézi a Ty abys tím pro svou i uvedenou diecézi v hojnější míře zasloužil Boží milosrdenství a Naše požehnání a milost.

Dáno v Římě u svatého Petra 15.prosince roku Vtělení Páně tisícího sedmistého sedmdesátého sedmého. V třetím roce Našeho pontifikátu.