Pátek 29.03.2024, bl. Ludolf, Taťána
Rubrika Farník 2/2007

VÝZNAMNÉ VÝROČÍ KOSTELA SLAVÍ CELÁ OBEC

Na říjen letošního roku připadá 225. výročí postavení a posvěcení kostela ve Veverské Bítýšce. Je to pro naši obec významná událost. Měli bychom vzpomenout a poděkovat těm, kteří se zasloužili o to, že kostel sv. Jakuba máme přímo v centru naší obce.

Na prvním místě to byl farář Wolf, který ač už mu bylo bezmála 70 roků, se pustil do náročné stavby. Zemřel, když byl kostel zbudován do své poloviny. V rozestavěném díle pokračoval pan farář Kubečka, který dostal kostel pod střechu. A další duchovní správcové se snažili kostel postupně dostavovat a opravovat. Nebylo to jednoduché, protože prostředků moc nebylo. Někteří faráři přispívali ze svých úspor nebo ze sbírek či z darů. Po celou dobu byl kostel neustále opravován a udržován duchovními správci, kteří v naší obci působili. Vzpomínám na opravy kostela, které prováděl pan farář Arnošt Korec, poté se dlouhá léta staral o tuto dominantu obce farář Mons. Stanislav Vídenský. Současný pan farář Marek Hlávka zajistil v letošním roce generální rekonstrukci elektroinstalace a vymalování vnitřních prostor kostela, za finanční podpory farníků při nedělních sbírkách. Kostel sv. Jakuba je dominantou naší obce a je památkou, kterou nám zbudovali a odkázali naši předkové. Proto nám přísluší se nadále o toto významné dílo starat. Není pravdou, že kostel slouží pouze farníkům, jak občas slýchám, slouží všem, a to nejen občanům naší obce. Jsou zde sezdáváni mladí lidé, kteří vstupují do společného života, loučíme se zde se svými nejbližšími, přáteli , kamarády, které doprovázíme na jejich poslední cestě, křtí se zde děti. A kostelní hodiny ? Není snad člověka který by neupřel svůj zrak ke kostelní věži, když spěchá za svými povinnostmi či zálibami. A co kostelní zvony - když se rozeznějí při jakékoliv příležitosti, zbystří svoji pozornost nejeden občan.

Proto také zastupitelstvo naší obce již od roku 1993 každoročně přispívá nemalou finanční částkou z obecního rozpočtu na opravu církevních objektů. Obec zbudovala venkovní osvětlení kostela, finančně přispěla na opravu fasády i elektroinstalace, a to vše proto, aby tato dominanta obce zůstala zachována i pro další generace.

Josef Mifek

starosta obce