Rubrika Farník 3/2007

PRVNÍ FARNÍ KAFOVÁNÍ aneb jak jsme oslavili výročí našeho kostela

V neděli 14. října byl v naší farnosti slavný den. Oslavili jsme 225 let od dokončení stavby kostela sv. Jakuba Staršího a oslavy se povedly náramně! Počasí, které bývá v tomto období nevyzpytatelné, vykouzlilo jako na objednávku jeden z nádherných slunečných dnů na konci babího léta.

Nikomu nevadil ranní mrazík i pozdně odpolední chlad. Všichni, kteří se zapojili do příprav oslav, s napětím očekávali, zda jejich námaha bude odměněna pozorností a zájmem farníků i ostatních občanů obce. Co všechno bylo připraveno? Bylo toho opravdu hodně. Oslavy však začaly především pro naše děti mnohem dříve.

Již v září pro ně začala velká hra a soutěž s tématem: „Co víš o naší farnosti“. Malé děti kreslily obrázky s tématem „ náš kostel“ a školou povinné děti se během několika přednáškových odpolední dozvěděly celou řady faktů i zajímavostí z historie a současnosti naší farnosti, seznamovali se s liturgickými předměty i s místopisem sakrálních staveb a památek v obci. Všechny získané poznatky vědomosti pak zúročily v závěrečné hře a při řešení testu. A protože se všichni, malí i starší, opravdu poctivě snažili, mnoho si zapamatovali, odměnil je všechny otec Marek při mši svaté hodnotnými dárečky.

V den slavnosti byla v kostele sv. Jakuba zpřístupněna výstava fotografií, mapující historii a současné dění ve farnosti. K nahlédnutí byly stručné portréty osobností duchovních správců, kteří se vystřídali během staletí při správě naší farnosti, historické fotografie sakrálních staveb i galerie fotografií z bohatého duchovního i občanského života v současnosti. Výstava měla velký ohlas nejen mezi farníky, ale přišlo si ji prohlédnout mnoho občanů z Veverské Bítýšky a okolních obcí.

Hlavní událostí oslav byla mše svatá v neděli 14. října, kterou celebroval P. Marek Hlávka společně s P. Adolfem Pleskačem. Díky chrámovému sboru i díky dětem byla celá mše radostnou oslavou připomínky dostavby našeho domu Páně.

Odpolední program pro všechny pokračoval v areálu fary, která prochází postupnou přestavbou na společenské a duchovní centrum. Hlavním lákadlem byl boj o vítězství v prvním ročníku soutěže „ O nejlepší buchtu“ oceněnou Farním pohárem. Velmi nás překvapil velký zájem o soutěž; vždyť soutěžních vzorků se sešlo celkem 42. A ještě větším překvapením a radostí pro organizátory byla účast farníků při hlasování. Nakonec jsme museli konstatovat, že zdaleka ne všichni hlasující měli možnost ochutnat od všech vzorků. Tento problém vyřešila odborná porota v čele s otcem Markem a ta po menším zaváhání vyhlásila vítězem soutěže „O nejlepší buchtu“ paní Marii Ryšavou z Chudčic, která do soutěže přihlásila vynikající zákusek „MEDO-OŘECHOVÉVÉ ŘEZY“... a získala suverénně nejvyšší počet hlasů. Vítězný recept najdete na konci tohoto příspěvku.

Zájem byl i o prohlídku fary a farní zahrady, o soutěže v golfovém patování, o divadlo pro děti na farní půdě i pouhé posezení u kávy a zákusků nebo u piva a vynikajících opečených klobás. Zájem byl o všechno, všichni se dobře bavili.

Na závěr se sluší také poděkovat všem, kteří aktivně pomohli při přípravě celého programu. Organizátoři se scházeli v několika skupinách několik týdnů předem a věnovali mnoho svého volného času práci pro toto zdánlivě jednoduché dílo. Odměnou nám všem však byla radost dětí a zájem dospělých a především pak zjištění, že naše farnost opravdu žije nejen duchovním, ale i společenským životem. A snad se nám podařilo založit i hezkou tradici setkávání na faře ..třeba jako Farní kafování.. A to již záleží jen na nás všech.

J.P.