Rubrika Farník 3/2007

Kolpingova rodina – nová příležitost pro duchovní a společenský rozkvět naší farnosti

Možná jste už slyšeli něco o Kolpingově díle nebo Kolpingových rodinách. Jeho tradice u nás sahá do druhé poloviny devatenáctého století a především v devadesátých letech minulého století bylo o tomto občanském sdružení hodně slyšet a bylo možno se o něm i něco dozvědět. Pak však mediální zájem utichl a o Kolpingových rodinách a jejich aktivitách věděla je odborná veřejnost nebo zasvěcení občané. A přitom jejich aktivita a díla Kolpingových rodin v oblasti sociální, společenské, kulturní a duchovní neustále rostla a velmi čile se rozvíjela. Kdo jsou tedy Kolpingovy rodiny a co dělají?

Zakladatelem hnutí byl P. A. Kolping ( 1813 – 1854), německý kněz a všestranně nadaný člověk, který prosazoval i praktikoval širší zapojení laické veřejnosti do projektů duchovního a společenského rozvoje farních společenství. Jeho myšlenky a především jejich prosazování v reálném životě společnosti získaly postupně mnoho sympatizantů a následovníků v různých místech Německa a později i v zahraničí. Více se o historii Kolpingova hnutí můžete dozvědět na internetu na www.kolping.cz.

Na počátku devadesátých let začaly Kolpingovy rodiny po létech totality obnovovat svoji činnost i u nás a s podporou mateřského Kolpingova díla si opět vybudovaly duchovní , kulturní a materiální zázemí. Díky právnímu statusu občanských sdružení se staly jednotlivé Kolpingovy rodiny partnerem pro státní správu a to jim umožňuje pravidelně žádat o dotace ze státního rozpočtu, předkládat obecním samosprávám projekty řešení problémů v oblastech sociální, společenské, kulturní a duchovní, účtovat dary od dárců a především představují možnost pro laiky aktivně napomáhat duchovnímu správci farnosti a pracovat pro rozvoj a duchovní a společenský rozkvět farnosti.

Jistě můžeme s určitou hrdostí říci, že společenský a duchovní život v naší farnosti je bohatý. My všichni jej obohacujeme svým zájmem o dění ve farnosti, my všichni se účastníme a zapojujeme se do různých jednorázových akcí i dlouhodobých projektů.

Je tedy nutné zakládat i u nás Kolpingovu rodinu, organizovat se, je nutné být partnerem pro obec nebo pro krajskou či státní správu? Nestačí pracovat jako dosud – s nadšením, bez ohledu na odměnu zdejší, s dobrým pocitem vykonané práce, obětované zdarma druhým?

Ano, a je to jistě skvělá oběť, milá všem ve farnosti i Bohu. Ale žijeme v reálném světě, který funguje na principech trhu a ten je nesmlouvavý. Za každou věc nebo službu se platí penězi a bohužel mnohdy právě cena za plánované nákupy služeb nebo věcí je nad možnosti přispěvovatelů a dárců. Abychom i v naší farnosti mohli ještě více rozvíjet tradiční projekty pro děti i dospělé ( dětský letní tábor, pohádkový les, …), abychom mohli začít pomýšlet na realizaci dalších smělých plánů, které by ještě více podpořily společenský, duchovní a kulturní rozkvět ( maškarní karneval pro děti, pravidelná letní kafování, výlety do vzdálených poutních míst, farní knihovna…..), rozhodli jsme se společně s otcem Markem založit Kolpingovu rodinu farností Veverská Bítýška a Lažánky a využít takto možnosti stát se součástí silného hnutí s mnoha novými možnostmi a příležitostmi.

V říjnu proběhlo první setkání zájemců o založení Kolpingovy rodiny, na kterém byla Kolpingova rodina založena, byly schváleny stanovy a zvoleni první představitelé a duchovní správce. Splnili jsme postupně veškeré formální náležitosti pro přijetí do Kolpingova hnutí a nyní již začínáme rozpracovávat myšlenky a plány do reálných podob jednotlivých projektů.

Kolpingova rodina farností Veverská Bítýška a Lažánky není v žádném případě uzavřené společenství několika zakládajících jedinců. Budeme velmi rádi za každého člena, sympatizanta a spolupracovníka bez rozdílu pohlaví nebo věku. Kolpingova rodina farností Veverská Bítýška a Lažánky je otevřena všem, kteří chtějí svými myšlenkami, nápady a prací přispívat k duchovnímu, společenskému a kulturnímu rozkvětu naší farnosti , nevybírá žádné členské příspěvky nebo poplatky a nezavazuje své členy k povinnostem nebo poslušnosti. Je zde pro vás, žije s vámi a pracuje pro vás. Aktivity, plány a projekty i veškeré informace o dění v rámci Kolpingovy rodiny budou veřejně přístupné na internetových stránkách a budete s nimi seznamováni i prostřednictvím Farníku a vývěsních tabulí u kostelů v Lažánkách a Veverské Bítýšce. Mnoho informací o historii a současnosti Kolpingova díla najdete na internetových stránkách www.kolping.cz. v internetových stránkách jednotlivých Kolpingových rodin v ČR, kterých je více než 30.

Pokud tedy máte chuť a zájem pracovat pro naši farnost a celé farní společenství jako člen Kolpingovy rodiny, můžete se přihlásit u Otce Marka Hlávky nebo u J. Plachého na tel: 602 410322 pro Veverskou Bítýšku a u V. Petráše na tel: 602 600 525 pro Lažánky.

Jiří Plachý

předseda Kolpigovy rodiny