Rubrika Farník 1/2008

DRAZÍ FARNÍCI !

Dostáváte do rukou další číslo farního časopisu, dostáváte je na prahu Velikonoc, největších a nejdůležitějších svátků liturgického roku.

Letos budeme během Velikonoc rozjímat nad tím, čemu se říká „Sedm posledních Ježíšových slov“. Vlastně se nejedná o sedm slov, ale o sedm vět, o sedm výroků, které Ježíš pronesl během svého utrpení na kříži.

Úctu k těmto Ježíšovým výrokům nalézáme již ve dvanáctém století, o rozšíření a rozjímání nad těmito slovy se velmi zasloužil řád františkánů. Několikrát byla tato slova také zhudebněna, asi nejznámější je dílo skladatele Josefa Haydna.

Jde o slova pronesená Spasitelem, on sám je nazýván Slovem, které bylo od počátku, Slovo, které se stalo tělem, aby mohlo žít mezi námi. A zde je ta potíž, jsou to slova a my už jsme slyšeli tolik slov. Tato slova ale nejsou prázdná, právě naopak je z nich patrné velké úsilí Boha přivést nás k sobě. V Bibli je sedmička číslem plnosti a dokonalosti. Těmito sedmi slovy Bůh obnovil a dovršil svoje dílo stvoření.

Tato Ježíšova poslední slova mají krásnou skladbu. Začínají oslovením, které je určeno Otci, potom se obracejí k nám lidem a nakonec se znovu obracejí na Otce. To, co se týká nás, je zasazeno doprostřed vztahu Syna a Otce, protože právě zde je naše místo, sem patříme.

Přeji nám všem, abychom byli osloveni těmito Ježíšovými výroky a abychom z nich čerpali víru a naději. Přeji Vám milostiplné a radostné velikonoční svátky.

Otec Marek