Farní kniha - svazek I. - strana 445

Jaroslav ze Žerotína, Záviš z Ludanic, Václav Kopřivský, Hynek Bořita, Lidumir z Helfen-štejna, a mnoho jiných význačných Templářů. Po uplynutí třídenního příměří došlo k další bitvě, při které však Pernštejnští tahali již za kratší konec, protože měli velké ztráty a museli ustoupit až samotnému hradu Veveří, kde je přesila Templářů oblehla.

Obrany hradu se ujal sám Burian z Pernštejna, který tam dal už předem připravit zásobu velkých kamenů a ostrých šípů, kterými už zakrátko bylo zabito, přímo na místě, několik set útočících Templářů a mnoho dalších zraněno. Obležení měli výhodu v poloze hradu na vysoké skále, v jeho silných kamenných hradbách a v poměrně značné předzásobě všech životních potřeb.

Překlad: Jiří Mareček, PA, 03.07.2011.